Richard Luhtaru võitis Põhja- ja Baltimaade füüsikaolümpiaadi

Meie kooli õpilane võitis Põhja- ja Baltimaade füüsikaolümpiaadi

Tallinnas võistlesid 24.–26. aprillini Põhja– ja Baltimaade parimad noored füüsikatundjad. Olümpiaadi üldvõidu sai Richard Luhtaru Eestist, teise koha Aleksi Kononen Soomest ja kolmanda koha Björn Magnusson Rootsist.


Põhja- ja Baltimaade füüsikaolümpiaadil osales 82 õpilast Eestist, Lätist, Soomest ja Rootsist ja neist 10 külalistena Saudi Araabiast. Noored lahendasid kahel päeval üheksa ülesannet, mis olid seotud ka igapäevaeluga. Näiteks tuli õpilastel aru saada kiiruskaamera tööpõhimõttest, ennustada ilmakaardi põhjal ilma ja välja selgitada elektroonikaskeem tundmatus karbis, mida ei saa avada.

Rahvusvahelisel võistlusel jagati auhindu kolmes kategoorias. Välja anti kolm kuldauhinda, üheksa hõbe- ja 18 pronksauhinda. Olümpiaadi üldvõidu sai eestlane Richard Luhtaru Hugo Treffneri Gümnaasiumist, teise koha soomlane Aleksi Kononen ja kolmanda koha Björn Magnusson. Hõbeauhinna said eestlastest Konstantin Dukatš, Kaarel Kivisalu, Robin Haljak, pronksauhinna Karl Paul Parmakson, Nikita Poljakov, Krister Kasemaa, Kaarel Paal ja Adrian Kirikal.

Tulemuste alusel valiti osalejad juulis Portugalis toimuvale rahvusvahelisele füüsikaolümpiaadile. Eestit esindavad Richard Luhtaru, Konstantin Dukatš, Kaarel Kivisalu, Robin Haljak ja Karl Paul Parmakson.

"Oli väga hea meel näha nii paljusid osalejaid ja suurt huvi olümpiaadi vastu. Võistlus oli tasavägine ja esimesed kolm kohta jagunesid kolme riigi vahel. Ülesanded olid keerulised ja on uhke tunne, et üldvõitjaks on eestlane," lausus üks olümpiaadi korraldajatest Moorits Mihkel Muru.

Olümpiaadi tulemused on kättesaadavad lehel https://www.ioc.ee/~kalda/ipho/es/.

Kuueteistkümnendat Põhja- ja Baltimaade füüsikaolümpiaadi korraldas Tartu Ülikooli teaduskool. Koostööpartnerid ja toetajad olid Haridus- ja Teadusministeerium, Tallinna Tehnikaülikooli küberneetika instituut, Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut, Swedbank Eesti peadirektor Robert Kitt, AS SEB Pank, Tallinna Teaduspark tehnopolis, SK 100, MAOL ry, Soome haridusamet, Jyväskylä Ülikool ja Läti Riiklik Hariduskeskus.
 

 

Uuendatud: 15/06/2020