Kogumiskampaania "Püüa vanaema lugu purki"

Euroopa kultuuripärandi aasta raames on EKM Eesti Rahvaluule Arhiivil käimas lastele ja noortele suunatud kogumiskampaania "Püüa vanaema lugu purki".

Kogumisvõistluse eesmärgiks on koguda Eesti vanemaealistelt inimeselt üks lugu või laul mis on tema elus oluline. Selle teostamiseks oleme loonud veebirakenduse http://kratt.folklore.ee/vanaema/, mis juhendab noort läbi kogumistöö etappide. Lapsed ja noored, olles oma telefoniga soovitud loo filminud või helisalvestanud, saavad faili koos andmetega hõlpsalt üles laadida. Lisatud on ka muud vajalikud õpetused, näiteks see, kuidas vanavanemale oma tegevust tutvustada: „Palun räägi üks lugu või laula üks laul, mis on sinu jaoks tõeliselt oluline. See võib olla näiteks ere mälestus või juhtum sinu enese elust, kelleltki teiselt kuuldud lugu, mis on sind elus saatnud, või hoopis õpetlik lugu, mis on pannud kaasa mõtlema.“

9. septembril saabuv vanavanemate päev on heaks ajendiks vanavanemate ja teiste vanemaealistega veidi teistmoodi suhtlusolukorra loomiseks. Vanavanematele pakub kindlasti head meelt võimalus oma teadmisi noortele edasi anda. Kuna vanavanemate päev on meie rahvakalendris võrdlemisi värske püha, siis on sellega seotud traditsioonid alles välja kujunemas. Vanavanemate lugude kuulamine ja talletamine võiks tulevikus saada selle päeva üheks traditsiooniks. Rahvaluulearhiivi kogumisaktsioon kestab aga edasi, saadetised peaks arhiivi jõudma hiljemalt 26. oktoobriks.

Kogumiskampaania pealkirjas esiletõstetud vanaemade lugude kõrval on loomulikult oodatud ka vanaisade, teiste vanemate sugulaste, tuttavate või koguni täiesti võõraste vanema põlvkonna inimeste lood. Oma lugu on rääkida igal elukogenud inimesel. Muidugi võib salvestada ja arhiivi saata ka rohkem lugusid. Kui selleks on rääkijate luba, avaldame lood ERA kodulehel.

Lugu võib olla vaid perekonna, aga ka suguvõsa või suurema kogukonna ühine pärimus.  Intervjuud tehes saavad lapsed ja noored omal nahal kogeda ka rahvaluule- ja elulookoguja rolli, pannes proovile oma oskused nii filmija kui küsitlejana. Lugude kogumist on võimalik edasi arendada sellel õppeaastal toimuva rahvaluule olümpiaadi uurimistööks, seal leidub nii rahvaluule kogumisele kui rühmapärimusele keskenduvaid teemasid..

Infot kogumisvõistluse kohta saab Eesti Rahvaluule Arhiivi ja „Püüa vanaema lugu purki“ FB-lehtedelt, telefonil 7377730 ja e-posti aadressilt: era@folklore.ee. Lugusid ootame kuni 26. oktoobrini ja parimatele toimub autasustamine, sponsorite seas on näiteks folkmuusikaansambel Trad.Attack! Loodame, et üheskoos saame talletatud rohkelt lugusid, et see toob rõõmu nii salvestajatele kui rääkijatele.

Lugupidamisega
Mari Sarv, Astrid Tuisk
Eesti Rahvaluule Arhiiv
Eesti Kirjandusmuuseum

Uuendatud: 5/09/2018