HTG valikainete infoleht 2023/2024 õ.a.


Valikainete aja väline kursus
 Robootika (RO). Perioodil: 1p., klass: 11,12
 e-kursus Aktiivne kodanik, kogukonnapraktika (ÜÕ4). Perioodil: 1-5p., klass:
 Õpetajaeriala karjäärivalikuna (IÕ6). Perioodil: 1,2p., klass: 11,12
 Digitaalelektroonika ja mikrokontrollerid (DeM). R suunale Perioodil: 1,2,3p., klass: 11
 Sissejuhatus inseneeriasse (Ins). R suunale Perioodil: 1,2,3p., klass: 11
 3D-modelleerimine ja printimine (JO3D). Perioodil: 2,3p., klass:
 Tehnoloogia tarbijast loojaks 1 (Programmeerimiskeel: Python) (IF8). H, L suunale Perioodil: 3p., klass:
 Praktiline kodukeemia (KEp4). H, R suunale Perioodil: 4p., klass: 11,12
 Tarkvaraarendus (Programmeerimise keel: Python) (IF10). Perioodil: 4,5p., klass:

Kursused mis on tunniplaanis eraldi ajal
 Draama ja teater (KI8). H suunale Perioodil: 2p., klass: 11
 Loovalt luulest (KI9). H suunale Perioodil: 4p., klass: 12
 Ettevalmistus riigieksamiks (MA15). Perioodil: 5p., klass: 12
 Üldistav bioloogia (BI5). H,R suunale Perioodil: 5p., klass: 12
 Üldistav keemia (KEv5). Perioodil: 5p., klass: 12

Allolevate valikainete kursuste tunnid toimuvad esmaspäeval 1. tunni, neljapäeval ja reedel 5. tunni ajal. ​Täpsem info stendil!
Peale kursusenime * tähendab, et pole kõigile klassidele või harudele - viid hiire kursori sinna peale, näed lisainfot!
1. periood2. periood3. periood4. periood5. periood



 Religioonilugu 1 * R,L suunale







 Religioonilugu 2 * R,L suunale













 Joonestamine 1 * L,H suunale




 Orgaaniline keemia II  * H suunale









 Loovalt luulest * R,L suunale






N/A

Valikaine kursuse "Loovalt luulest" kirjeldus:

  Loovalt luulest (KI9)
 Õpetaja(d):
Klassidele: 12 , suunale H
Perioodil: 4
Eeldusained: Eeldusained puuduvad. Ka luule lugemise ja sellest vaimustumise kogemus võib puududa.
Teemad: Kursuse jooksul saab õpilane ülevaate lüürilise teksti tunnustest, tuletab meelde levinumate luule analüüsimisel kasutatavate mõistete sisu. Õpilane loeb eesti luulet, arutleb luule olemuse üle. Sõnastab oma tundeid, mõtteid, paralleele, mida loetud autori luule temas tekitab. Uurib, mis luuletuses mõjub ja kuidas autor seda saavutab. Jagab kaaslastega. Tähtis on isiklik kontakt luuleilmaga.
Hinde kujunemine: Mitteeristav hindamine (arvestatud/ mittearvestatud)
Kursuse arvestus: Jah
Lisateave: Kursuse lõpuks on õpilane ellu viinud ühe luuleprojekti ja osa saanud klassikaaslaste luule lugemisel hinge või pähe pugenud ideedest. On luuleilmas ringi luusimiseks julgem ja avatum.

Seotud või sarnaste valikainete kirjeldused:

  Kursus - Biblioteraapia (KI 10)   Õpetaja(d):
Klassidele:   Perioodil: 4
Eeldusained: Valmidus lugeda läbi kursuse aluseks olevad ilukirjandusteosed ning väljendada oma seoseid ja tõlgendusi, lahendada loovülesandeid, uurida ennast ja maailma ilukirjanduse kaudu.
Teemad: Kursuse alustekstideks on järgmised ilukirjandusteosed: Berit Kaschan "Täna piisab vähesest" (Puänt, 2022), Erlend Loe "naiiv.super" (1996, ek 2000) Patti Smith „Pühendumus“ (LR 11-12/2022). Kursuse alguses valitakse ühiselt lugemiseks veel üks teos.
Hinde kujunemine: Mitteeristav hindamine (arvestatud/mittearvestatud). Täpsemad kursuse läbimise tingimused lepitakse kokku kursuse esimeses tunnis.
Kursuse arvestus: arvestatakse 96 kursuse sees
Lisateave: Kursuse eesmärk on väärtustada lugemist kui aega ning süvenemist nõudvat protsessi: esmaspäevahommikune tund on lugemistund. Neljapäevases ja reedeses tunnis uurime omaette ja koos nii isiklikke kui ka üldkultuurilisi seoseid lugeja ja teksti vahel ning jagame tõlgenduste paljusust. Kursuse eesmärk on lasta kirjandusel end haarata ning arendada alternatiivseid mõtlemis- ja tegutsemisstruktuure.
  Kursus - Draama ja teater (KI8)   Õpetaja(d):
Klassidele:11 , suunale H   Perioodil: 2
Eeldusained: ei ole
Teemad: Kursuse teemad - Draama põhimõisted: dialoog ja monoloog, repliik, remark ja remarktekst, lavastus ja etendus, vaatus ja stseen, näidend ja dramatiseering, hästi-tehtud-näidend, ideedraama, Freytagi püramiid, suletud ja avatud vormiga näidendid. - Ühe näitekirjanduse klassikasse kuuluva näidendi süvaanalüüs. - Teatriloolistel tekstidel põhineva rühmatöö kaudu eesti teatriajalooga tutvumine. Laulupeomuuseumi püsinäituse külastus. - Etenduse analüüsi meetodid. Teatrikriitika ülesanded ja olemus. Vähemalt ühe teatrietenduse ühiskülastus (pileti eest tasub kool) ja nähtu analüüs. Vaatamiskogemuse sõnastamine. - Tänapäeva eesti näitekirjanduse suundumused, autorid, tekstinäited. Näidendivõistlused. Näitekirjanike koolitus. - Tänapäevased teatrivormid koos videonäidetega: repertuaariteater, projektiteater, autoriteater, dokumentaalteater, osalusteater, sotsiaalne teater, füüsiline teater jne. Postdramaatilise teatri mõiste ja videonäited. Keha nüüdisaegses sõnateatris. - Eesti teatri olukord aastatel 2021-2023. - Tartu Ülikooli teatriteaduse eriala õppimisvõimaluste tutvustamine. Võimalusel külastame TÜ õppehooneid ja/või mõnd teatriteaduse seminari.
Hinde kujunemine: Mitteeristav jooksev hindamine (arvestatud/mittearvestatud). Täpsemad kursuse läbimise tingimused lepitakse kokku kursuse esimeses tunnis.
Kursuse arvestus: Arvestatakse kooli lõpetamiseks vajaliku kursusena
Lisateave: Kursus pakub humanitaarsuuna õpilastele põhjalikumat sissevaadet näitekirjanduse eripärasse ning teatrikunsti olemusse. Suur rõhk on tänapäeva Eesti teatrites toimuval. Kursust toetavad kohtumised praktikutega, nt teatriteaduse üliõpilased, õppejõud, Tartu teatriinimesed, ning ohtrad videonäited. Kool tasub kursusel osalejale ühe ühise teatrietenduse pileti eest.