ERNI - eesti kirjanduslugu tekstides 1924-1925 (http://galerii.kirmus.ee/erni/erni.html)

Eesti mehe "ingeltüdruk"

(E. Vilde "Tabamata ime", J. Aaviku "Ruthi", Hindrey reisikirja ja E. Hiire luule põhjal)

Evokatsioon: kirjutada tahvlile ─ Sel iseenesest vaiksel ja süütul noormehel (eesti kirjanikul) on pööraselt igav ning halb Eesti maakeral. (F.Tuglas 20ndate aastate noorte eesti kirjanike kohta)

Ajurünnak selle kohta, mida peaks ette võtma eesti noor kirjanik, kui tal on Eestis pööraselt igav.

Kas kirjanikke saab eristada selle põhjal, kuidas nad suhtuvad oma teostes naistesse? Veel täpsemalt, kas võib neid jagada nõnda: kirjanikud kujutavad naisi, kes tahavad, et mees neid vormiks, või naisi, kes soovivad kogu hingest meest vormida. Kolmandaks teeks oleks vastastikune mõju, mis on sageli paratamatus.

                                  20. sajand                                                             19. sajand

                              Mees on naise loodud                                          Naine on mehe loodud

Üheksateistkümnes sajand lahkus tõllas ja kahekümnes sajand saabus noore naisena tuliuues punases sõiduautos.

Noor-eestlased polnud iial näinud oma daami ja Eestimaa kohal kostab propellerite asemel veel puutelgedega vankri nagin. Siin on nii igav, nii ääretu igav! Sellepärast loogem enestele Ruth, loogem ideaal, mis revolutsiooni pitserit kannaks! F. Tuglas "Kirjanduslik päevaraamat" – Koguja sisukorrast: Arhiiv

Tähenduse mõistmine: naine armastab meest kui turvatunde garanti; naine armastab meest kui oma ambitsioonide kehastajat; loe palun läbi oma osa ja sõnasta, kuidas Sinu loetud tekstis naine meest armastas.

  1. Loe läbi katkend Ed. Vilde näidendist "Tabamata ime". Raamatukogust raamatukogu sisukord, sealt Vilde. Kujunda oma arvamus Lillist ja Eva Marlandist. Seejärel loe Peatekstidest 1925. aastast Marta Sillaotsa arvustust Vilde näidendi naiste kohta (Marta Sillaots ""Tabamata ime" naistegelased"). Lingid on tehtud näidendisse.
  2. Otsi katkend Aaviku "Ruthist" - 1980. aasta trükist lk 7-13. Otsi üles Aaviku elulugu! Kas Aaviku visioonid naisest on seotud ka tema eluga?
  3. Hindrey reisikiri Pariisist ja naistest – Raamatukogu sisukorrast Hoia Ronk "Reisipildid 1914" Otsi üles KAHi elulugu! Mida teate KAHi suhetest naistega?
  4. Hiire luulekogust "Meeri-Maria-Mari" luuletused "M-M-M" 1-3, "Lirva ja Floriis", "Põlve vahele põlve", "Trill-Trall". Kui see saab loetud, Raamatukogust Visnapuu "Amores" – omal valikul 4-5 luuletust.

Teeme sik-sak meetodi. Kokku istuvad õpilased, kes on lugenud erinevaid tekste – seega Vilde, Aavik, Hindrey, Hiir-Visna – ja kujutage suurel paberil nelja eesti kirjaniku egot mingi pildina ja ka tekstina, kus kajastub tema ühene või polüfooniline suhtumine naisesse.

Refleksioon: oma plakatite ülesriputamine, kõik käivad plakateid vaatamas ja kirjutavad juurde oma küsimused. Esitlemine ja küsimustele vastamine. Kümme minutit kirjutamist selle kohta, kas Sinu arvates kirjanik loob oma tegelased iseendast – oma elukogemustest või tegelased kerkivad esile kirjanikku ümbritsevast miljööst.

Kodukirjandi teemad:

Naise muutumine ajas
"Ingeltüdruk" või "must madu"?
Mehed naiste raudses haardes
Kas kultuur, kus ma elan, on mehe- või naisekeskne?