ERNI – eesti kirjanduslugu tekstides 1924 – 1925

(http://galerii.kirmus.ee/erni/erni.html/)

Mis on see luuletaja luule?

Evokatsioon Mis on Teie arvates ühist matemaatikal ja muusikal?

" …muusika sarnaneb väga matemaatikaga, kuna ta on niisama kasutu. See on vaimu mäng iseendaga kokkulepitud reeglite järgi…" ( A. Camus "Arutlus absurdist")

Tähenduse mõistmine Milliste ootustega hakkate luulet lugema? Mida peate luule puhul oluliseks, et ta vastaks Teie ootustele?

ARUTELU

"Perpendikulaarne"

"Horisontaalne"

"Sirgjooneline"

perpentikulaarne
horisontaalne
sirgjooneline

*lugege läbi sissejuhatav katkend ja alljärgnev lõik. Võrrelge mõisteseletusi.

Igatahes, algus on hea: On antud termin — "perpendikulaarne". Mis see tähendab? Nii, iseenesest ei midagi, aga eks temaga või võrrelda maailma suhtumist inimesse: välisilma "kiired" langevad ju ka perpendikulaarselt meisse, meie vaade perpendikulaarselt välisilmale.
"Horitsontaalne" — Noh, kui mees on pikali, eks ta siis ole horisontaalne. Seega on sel joonel garanteeritud kõik maaslamajaga ühendatud tunded (passiivsus, surm jne.). Mis sest, et horisontaalse all aga võiks mõista ka just kaugusse ihkavat, edasitõttavat, igikestvat, seega otse vastupidist?
Edasi: "Sirgjooneline"? Eks see ole sirgjooneline iseloom! Nii siis, oleme seda sõna tarvitades juba ammu enne Barbarust "geomeetriliselt" luuletanud, ilma et ise oleksime teadnudki!
Või veel: "Paralleelne"? Vastus: Välis- ja sise-elu jooksevad paralleelselt, ilma iialgi puutlemata, jne. Sarnase meetodiga võiks terve geomeetria oskussõnastiku "läbi luuletada", ja mitte üksi selle, vaid ka näit. matemaatilise, keemilise, botaanilise, zooloogilise, patoloogilise jne., saades iga sõnastiku järgi samanimelise "inimese" ja vaevalt halvema, kui on geomeetriline! Miks peaks nende jaoks vähem inspiratsiooni jätkuma kui siin?
Kuid olgugi, et seda meetodit vaadeldes taas tahtmata irooniliseks kipud, ei tapa see intellektualism Barbaruse luulet siiski mitte täiesti.

KUBISMILE ISELOOMULIK

KUBISTLIKKU BARBARUSE LUULES

Refleksioon. Olles tutvunud J. Vares – Barbaruse loominguga, laiendage üht alljärgnevatest teesidest

(N. Andresen , J. Vares-Barbaruse "Geomeetriline inimene")