Failide pakkimine

Enamasti mõeldakse "failide kokkupakkimise" all kahte suhteliselt sõltumatut tegevust:

Failide pakkimine võimaldab suure faili “suruda kokku” väiksema mahuga failiks. Samuti saab pakkides mitmest failist teha ühe “paki”. Ühte faili on tunduvalt mugavam transportida ning säilitada, kui vastavat kataloogistruktuuri. Arhiiv sisaldab üldiselt kõiki teadaolevaid andmeid failide kohta: nende asukoha kohta kataloogipuus, salvestamise aega, atribuute jms. Enamasti on arhiivis ka lisainfot, mis võimaldab lahtipakkimisel vigu avastada.
Pakkimisalgoritmid pakivad andmeid erineva efektiivsusega, kuid peavad eelkõige võimaldama andmete kadudeta pakkimist. Eelnevalt pakitud andmete (JPG, GIF, ZIP ... ) edasine pakkimine olulist efekti ei anna. Tekstifaile, programme ning pakkimata graafikat saab reeglina edukalt kokku pakkida.
Pakitud arhiivid on oluliselt tundlikumad võimalike vigade suhtes kui vastavad failid pakkimata kujul: üks viga faili alguses võib rikkuda kogu arhiivi sisu.
Teiselt poolt pakub failide pakkimine ka võimalust suurt faili tükeldada, et see siis üle mitme flopiketta näiteks kirjutada. Arhiivi jätkatakse järgmisel kettal, lahtipakkimisel küsib pakkimisprogramm kettaid kindlas järjekorras.

Pakkimisprogramme on väga palju erinevaid ja nende pakkimisalgoritmid on samuti väga erinevad. Erinev programmiga pakitud “pakid” on erineva laiendiga failid. Arhiivifailide laienditeks on näiteks *.zip, *.rar, *.arj või *.ain.

Pakkimisprogrammide FreeZip, WinZip 8.0 ja ZipCentral kasutamise kohta võid lugeda Tiit Tilga arvutiõpiku II osast lehekülgedelt 99 –118.