Programm ‘PINE’ kasutamise lühijuhend

Pikemalt ja põhjalikumalt programmi ‘Pine’ võimaluste kohta võid lugeda aadressilt: http://kuutorvaja.eenet.ee/kasutamine/suhtlus/email/pine/pine.html
http://www.cs.ut.ee/~kaidoh/internet.html#elektronpost

Programmi käivitamiseks kirjuta käsureale korraldus ‘pine’ ja sisesta see ‘ENTER’-klahvi vajutusega.

Põhimenüü

Põhimenüüst saab korraldusi nooleklahvidega valida ja siis vastava korralduse sisestada ‘ENTER’-klahvi vajutusega või siis valides klaviatuurilt kohe korraldusele vastava tähe (see mis esimeses tulbas on).

Kirja kirjutamine

Ava korraldusega ‘C’ uue kirja vorm. Täida päis:

To: aadress, kellele kiri läheb;

Cc: kui tahad kellelegi teisele kirjast koopiat saata, siis selle inimese aadress;

Attchmnt: faili nimi, mida soovid kirjaga kaasa saata (fail peab olema kasutaja kodukataloogis);

Subject: lühike kommentaar kirja sisu kohta.

Kirja saajate aadresse võib panna kas To: või Cc: reale ka mitu, eraldajateks pannakse vahele komad.

Aadress on kujul kasutajanimi@meiliserveri nimi, st alguses on kirja saaja kasutajanimi ja pärast @-märki tuleb selle serveri nimi, kus kasutaja postkast asub. Näiteks - mari@mail.ee kasutajanimi on mari ja postkast asub mail.ee nimelises serveris.

Klahvikombinatsioone, mida saad kirja kirjutamisel kasutada:

‘CTRL+x’ - saadab kirja ära;

‘CTRL+c’ - katkestab ehk lõpetab kirja kirjutamise, kiri ei jää alles;

‘CTRL+o’ - jätab kirja pooleli nii, et kiri säilib ja hiljem saab jätkata;

‘CTRL+k’ – kustutab kirjas terve rea (selle, milles kursor asub);

‘CTRL+t’ – oleneb kursori asukohast käsu andmise hetkel, näiteks Attachment-real, näitab kodukataloogis olevate failide nimekirja;

‘CTRL+g’ – abiinfo.

NB! Kui kasutaja on mõne kirja ‘CTRL+o’ abil ootama jätnud, siis iga kord, kui soovitakse uut kirja kirjutama hakata, küsitakse kas kasutaja soovib jätkata pooleliolevat kirja või alustada täiesti uut kirja (Continue postponed composition (answering "No" won't erase it)?).

Kirja lugemine

Kasutajale saadetud kirjad on kaustas nimega ‘Inbox’. Põhimenüüst tuleb selle vaatamiseks valida korraldus ‘I’, kui postkast on aktiivne kaust. Kui aktiivne on mõni muu kaust, tuleb valida ‘L’ ja siis avanenud kaustade nimekirjast nooleklahvidega ‘Inbox’ välja valida ning kinnitada oma valikut ‘ENTER’-klahvi vajutusega.

Postkasti sisu (ja ka iga teise kausta sisu) esitatakse nimekirjana, milles on tulpadena toodud:

  1. MärgendN (kija pole veel loetud), A (kirjale on vastatud), D (kiri on märgitud kustutamiseks), ‘+’ (kiri on saadetud otse kasutajale, st, kasutaja aadress oli To-real). Märgendit võib ka mitte olla.
  2. Number – kirja järjekorranumber postkastis (tavaliselt järjestatud saabumise aja järgi).
  3. Kuupäev – kuupäev, millal kiri saadeti.
  4. Nimi – kirja saatja nimi või aadress.
  5. Sulgudes number – kirja pikkus, st. mitu märki kirjas on.
  6. Teema – kirja teemast (see, mille saatja kirjutas Subject-reale) see osa, mis ekraanile (rea lõpuni) mahub.
Kirja lugemiseks tuleb kiri nooleklahvidega nimekirjast välja valida ja siis ‘ENTER’ klahvi vajutada. Kirja lugemisel on päisest näha info kirja kohta: Lisaks võib olla seal infot kirjast koopia saajate kohta (Cc) või lii saadetud kirja korral listi aadress (Reply-To).

Täpsemat infot kirja kohta saab kirja lugemisel korraldusega ‘H’.

Kirja kustutamine

Kirja kustutamiseks tuleb kiri kas lugemise ajal või siis kiri nimekirjast välja valides (st. valida soovitud kiri) märkida kustutamiseks ‘D’ klahvi vajutusega. Kirjade nimekirjas ilmub kirja ette märgend D ja kiri kustutatakse programmist väljumisel. Enne küsitakse üle, kas kasutaja soovib kustutamiseks märgitud kirju ikka kustutada (Expunge the 6 deleted messages from "INBOX"? Praeguses näites oli kustutamiseks märgistatud 6 kirja.).

Korraldus ‘U’ tühistab kustutamiseks märgistatuse.

Kirja salvestamine teise kausta

Kirja salvestamiseks tuleb valida soovitud kiri ja anda korraldus ‘S’. Selle tulemusena küsitakse kausta nime, kuhu kiri salvestada. Kasutaja saab kausta nime klaviatuurilt sisestada või olemasolevate seast valida (‘CTRL+t’ näitab olemasolevaid kaustu). Kui kasutaja sisestas kausta nime, mida pole, siis küsitakse, kas luua sellise nimega kaust. Erinevates kaustades asuvaid kirju saab vaadata korraldusega ‘L’.

‘CTRL+c’ katkestab salvestamise.

Kirja eksportimine faili

Kirja eksportimiseks tuleb valida soovitud kiri ja anda korraldus ‘E’. Selle tulemusena küsitakse faili nime. Kui antud nimega fail oli olemas, siis küsitakse, kas kirjutada fail üle (selleks vastata ‘O’) või lisada kirja sisu faili lõppu juurde (selleks vastata ‘A’).

‘CTRL+c’ katkestab ekspordi.

NB! Kirja sisu salvestatakse kodukataloogi.

Kirjale vastamine

Kirjale vastamiseks saatja aadressil tuleb valida kiri ja siis anda korraldus ‘R’. Järgmisena küsitakse, kas kasutaja soovib temale saadetud kirja teksti ka vastusesse sisse võtta. Peale vastuse andmist avaneb kirja vorm, kus on täidetud kirja saaja aadress ja teema (teemale pannakse ette kommentaar Re:). Kasutaja saab oma vastuse juurde kirjutada.

Kui kiri oli esialgselt saadetud mitmele inimesele või listi, siis küsitakse üle, kas kasutaja soovib saata vastust kõigile, kes kirja said või ainult saatjale (Use "Reply-To:" address instead of "From:" address? listi kirja korral ja Reply to all recipients? mitme adressaadi korral).

Kirja edasi saatmine

Kirja edasi saatmiseks tuleb valida kiri ja siis anda korraldus ‘F’. Selle tulemusena avaneb kirja vorm, kus on vaja lisada ainult kirja saaja aadress. Kirja tekstiosas on edasisaadetava kirja sisu, teemale lisatakse lõppu märgend (fwd). Kasutaja saab soovi korral lisada omapoolsed kommentaarid.

Aadressiraamat

aadressiraamatu avab põhimenüüst korraldus ‘A’.

Olemasolevaid sissekandeid näidatakse tulpadena, kus on:

Aadressi lisamiseks tuleb anda korraldus ‘@’ ja täita siis avanenud vormi read: Täidetud vormi salvestab ‘CTRL+x’, katkestamiseks on ‘CTRL+c’.

Sissekannete uuendamiseks tuleb valida soovitud kirje, tuua ‘ENTER’ klahvi vajutuseha nähtavale selle sisu ja anda korraldus ‘U’. Muudatused salvestab ‘CTRL+x’, katkestamiseks ‘CTRL+c’.

Sissekande kustutamiseks tuleb anda korraldus ‘D’.

Kirja kirjutamiseks aadressiraamatus olevale aadressile, tuleb valida soovitud kirje ja anda korraldus ‘C’. Siis avaneb kirja vorm, kus aadressi real on valitud inimese aadress või aadressid. Kui valida põhimenüüst uue kirja kirjutamine, võib To-reale kirjutada ainult hüüdnime, vastav aadress valitakse aadressiraamatust. Samuti võib kirja kirjutamisel To-real valida ‘CTRL+t’ – see annab aadressiraamatu sissekannete nimekirja ja siis saab sealt soovitud aadressi valida.

Signatuuri lisamine

Valida kõigepealt põhimenüüst korraldus ‘S’. Seejärel küsitakse, millist omadust soovitakse muuta (Choose a setup task from the menu below :). Valides ‘S’, saab kujundada signatuuri, mis lisatakse igale kasutaja kirjale. Kujundatud signatuuri salvestab ‘CTRL+x’ (enne küsitakse üle, kas kasutaja soovib muudatusi salvestada).

NB! Programmi küsimused esitatakse akna allservas ja neile saab jaatavalt vastata Y-klahvu´i vajutusega ja eitavaly N-klahvi vajutusega.